TIPY NA VÝLETY V OKOLÍ

Lhota pod Kosířem se nachází v turisticky atraktivní a rozmanité lokalitě. Ačkoli leží v srdci úrodné a pohostinné Hané, zároveň se rozprostírá na severozápadních svazích Velkého Kosíře, patří tedy mezi zdejší nejvýše položené vesnice. Díky tomu se z ní naskýtá nevšední a jedinečný výhled do širokého okolí a za příznivého počasí lze dohlédnout až na masiv Hrubého Jeseníku.

Pokud jste milovníky cykloturistiky, přijdete si také na své. Okolí Lhoty pod Kosířem je protkáno mnoha cyklostezkami. Na kole tak můžete navštívit například Čechy pod Kosířem, Náměšť na Hané, Slatinice anebo se můžete po cyklostezce vydat přímo na vrchol Velký Kosíř.

Minipivovar Kosíř

Přímo ve Lhotě pod Kosířem se nachází vyhlášený a v letních měsících hojně navštěvovaný Minipivovar Kosíř. V příjemné atmosféře této vesnické hospůdky můžete ochutnat nefiltrované a nepasterizované tradičně vařené české ležáky.

Přírodní park Velký Kosíř

Přírodní park Velký Kosíř je vyhledávanou turistickou lokalitou. Jedná se o nejjižnější výběžek Zábřežské vrchoviny. Vrchol Velký Kosíř (442 metrů) je nejvyšším kopcem hanácké krajiny, proto se mu přezdívá „hanácký Mont Blanc“, přesto terén není vůbec složitý a snadno jej zdolají i malé děti. Na vrcholu najdete (nyní do odvolání uzavřenou) rozhlednu Velký Kosíř. Odpočinout si a načerpat nové síly však můžete u zdejšího posezení s ohništěm.

Přírodní park Velký Kosíř je chráněnou lokalitou, v níž se nachází hned několik přírodních rezervací a přírodních památek. Významné pro tuto oblast jsou i archeologické nálezy z doby kamenné. Byla zde nalezena například tzv. Kosířská Venuše, pozůstatky hradiště, mohylových pohřebišť a další významné nálezy.

Nedaleko turistické stezky ze Lhoty pod Kosířem na Velký Kosíř leží pozůstatky bývalého feudálního statku Gabrielov, který patřil zámeckým pánům z Čech pod Kosířem a k němuž náležel mj. také ovocný sad a šlechtitelská stanice koní. Nejraději zde pobývala princezna Gabriele Silva Taroucová, po níž byl dvůr také pojmenován. Do současnosti se dochovaly pouze zbytky zdí, jimiž byl statek obehnán.

Čechy pod Kosířem

Na západním úpatí Velkého Kosíře se nachází Čechy pod Kosířem – obec, která se pyšní množstvím významných kulturních památek. Patří mezi ně především klasicistní zámek, v němž často pobýval a tvořil známý malíř Josef Mánes. Jeho interiéry v současné době doplňuje expozice filmů Jana a Zdeňka Svěrákových. K zámku patří také park o rozloze 21,5 hektaru, který náleží k nejcennějším objektům historické zeleně na Moravě. V jeho areálu najdete velké množství romantických staveb, oranžerii a 15 metrů vysokou pseudogotickou vyhlídkovou věž.

Na místě bývalého nejstaršího závodu Rakouska-Uherska vyrábějícího hasící techniku můžete nyní navštívit Hasičské muzeum, které je největším tohoto druhu na Moravě.

Dalším mimořádným místem, kterým se tato obec pyšní je Muzeum kočárů, které je po Vídni dokonce druhým největším muzeem svého druhu v Evropě.

Lázně ve Slatinicích

Ubytování ve Lhotě pod Kosířem můžete spojit také s návštěvou nedalekých Lázní Slatinice ve stejnojmenné obci, která leží na úpatí Malého Kosíře. Sirné prameny zdejších lázní jsou vyhledávány pro své jedinečné léčivé účinky na nemoci onkologického, nervového a dermatologického charakteru i na problémy pohybového ústrojí. Lázeňský areál je volně přístupný veřejnosti.

Naproti lázním se nachází Muzeum veteránů, v němž si můžete prohlédnout rozsáhlou sbírku starých automobilů a motocyklů převážně z 30 let minulého století.

Černá věž v Drahanovicích

V Drahanovicích stojí za návštěvu Černá věž, která je jediným pozůstatkem gotické tvrze ze 13. až 14. století. V prostorách věže je k vidění stálá expozice věnující se archeologii a historii Drahanovic a přilehlého okolí.

Zahradní železnice ve Střížově

Milovníky vlaků a vláčků jistě potěší návštěva nedalekého Střížova, v němž se v jedné z tamních zahrad nachází plně funkční zahradní železnice v měřítku 1:22,5. Kromě prohlídky si zde můžete také koupit vše potřebné ke stavbě vlastní zahradní železnice.

Keltská svatyně v Ludéřově

Severně od Lhoty pod Kosířem leží malá vesnice Ludéřov. Přímo ve vesnici můžete navštívit barokní sýpku, která je pozůstatkem bývalé tvrze ze 14. století. Uvnitř se nachází stálá expozice pojednávající o historii tvrze, hospodářského dvora a o nedaleké keltské svatyni. Zda je tato svatyně skutečně pozůstatkem keltského osídlení, vedou odborníci spory, každopádně je jistě lákavým turistickým cílem. Milovníci keltské kultury také nedaleko nechali vztyčit keltský menhir, u nějž jsou pravidelně pořádány keltské slavnosti.

Zámek Náměšť na Hané

Městys Náměšť na Hané je známý především svým klasicistním zámkem s unikátním kruhovým parkem, který poutá pozornost především lipovými alejemi, jež jsou vysazeny do čtyř světových stran.

Terezské údolí

Z Náměště na Hané vede podél potoku Šumnice až do Laškova také naučná stezka Terezské údolí. Tato oblast je velmi geomorfologicky, botanicky, zoologicky a archeologicky hodnotná. Ke zvláště cenným nálezům patří také opevněné území na skalním ostrohu Rmíz u Laškova. Kromě valů zde byly nalezeny také pozůstatky keltské svatyně. Nálezy těchto staveb jsou na Moravě ojedinělé a jedná se o vůbec nejvýchodnější keltské opevnění v Evropě.

Přírodní koupaliště

V letních měsících můžete k příjemnému osvěžení využít hned několik krásných přírodních koupališť. Mezi městečky Plumlov a Mostkovice (asi 15 km jižně od Lhoty pod Kosířem) leží známá Plumlovská přehrada. V okolí přehrady se nachází rekreační oblast s odpovídající nabídkou sezónních služeb. Najdete zde upravené pláže s lehátky, kempy, občerstvení, půjčovnu loděk a šlapadel či hřiště pro děti.

Mezi menší přírodní koupaliště patří lom v obci Nová Ves. Oblíbený areál se nachází 5 km od Litovle a nabízí koupání v zatopeném vápencovém lomu s průzračnou vodou a upravenou oblázkovou pláží.

Asi 10 km od Litovle najdete ještě jednu vodní plochu vhodnou ke koupání – jedná se o zatopenou pískovnu Náklo. Toto koupaliště je vyhlášeno především velmi čistou vodou. Klesání do vody je však poměrně prudké, a tedy nevhodné pro děti. Samozřejmostí je možnost kempování a občerstvení. Náklo má také ideální podmínky pro provozování nejrůznějších vodních sportů.

Jeskyně

Pokud patříte mezi milovníky jeskyní, určitě si také přijdete na své. Velký Kosíř je nejjižnějším výběžkem Bouzovské vrchoviny, kterou prochází úzký pruh devonských vápenců. Tyto vápence daly vzniknout nedalekým Javoříčským a Mladečským jeskyním.

Javoříčské jeskyně vynikají překrásnou krápníkovou výzdobou, která je v evropském kontextu výjimečná. Mladečské jeskyně pak můžeme obdivovat i z jiného hlediska – jedná se totiž o mimořádně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitu. Vedle kostí pravěkých zvířat zde bylo nalezeno také velké množství lidských koster starší doby kamenné.